Fırın Torbası İmalatı

Mutfaklarda işleri kolaylaştırmanın bir başka yolu da fırın torbasıdır. Fırın torbaları 200 dereceye kadar dayanabilme özelliği sayesinde genellikle tavuk pişirme konusunda ev hanımlarının ve aşçıların işlerini oldukça kolaylaştırmaktadır. Kızartma yapmakta çok başarılı olan Fırın Poşetleri yapılan kızartmalarda yağlama ve çevirmeye gerek duymadan pişirme işleminizi sağlar. Gıdaların vitamin ve tadlarında kaybolmaya neden olmaması da ayrı bir özelliktir. Temizlik konusunda da tepsilerin kirlenmemesi ayrı bir özelliğidir.

Fırın torbaları gıdaların pişirilme süresini de kısaltmaktadır. Küçük ve büyük boy olmak üzere iki boy olarak üretilmektedir.

Küçük boy Fırın Poşeti imalatı

Küçük boy fırın poşetleri bünyemizde 25x38cm olarak üretilmektedir. Tavuk, et ve balık yemeklerinin kızartılmsında tercih edilmektedir. Tavuk boy fırın torbası olarak ta bilinmektedir.

Büyük boy Fırın Poşeti imalatı

Daha çok büyük mutfaklarda kullanılan 45×50 cm boyutlarında olan genellikle hindi ve büyük gıdaların kızartılmasında tercih edilmektedir. Hindi boy fırın torbası olarak ta tabir edilmektedir.

Fırın torbalarında tavuk, hindi, balık, kuzu tandır, köfte, patates, sebze türlü, Poşet kebabı, Fırın patates ve birçok çeşit ürünün pişirilmesinde tercih edilmektedir.

Tavuk Fırın Torbası Özellikleri

  • 200°C’yi geçmeyiniz
  • Mikrodalga ile kullanımında mutlaka plastik bağlama klipsi kullanınız. Demir bağlama klipsi kullanmayınız.
  • Çıplak ateşe, fırın iç duvarlarına ve diğer ısıtıcı ekipmanlara temas ettirmeyiniz.
  • Yüksek oranda buhar içerebileceği için açarken dikkatli olunuz.

Comments are closed.